På hovedbestyrelsesmødet det 11. marts behandledes regnskab og budgetter.
Her kan du se vores regnskab for 2019.
På indtægtssiden i 2019 ses, at vi har mistet flere medlemmer end forventet i budgettet. Vi har 11.987 kr. mindre i indtægter fra kontingent. Til gengæld har vi fået 4.950 kr. mere fra bannerannoncerne og 8.439 kr. merindtægt på værdipapirerne. Dermed reduceres de samlede indtægter kun med 2.402 kr.
På udgiftssiden er der jo nogle poster, som ligger fast i henhold til kontrakt. Af de variable udgifter er det bestyrelsen, som har kostet mere end budgetteret. Webudgifter, markedsføring, revision, bogføring og diverse har kostet mindre end forventet og dermed får vi en besparelse på 36.331 kr. på udgiftssiden og det betyder, at resultatet er forbedret fra -40.914 kr. til blot -2.181 kr. Resultatet kan derfor betegnes som absolut tilfredsstillende.
Regnskabet blev godkendt.
Det reviderede budget for indeværende år var kun justeret meget lidt ud fra udviklingen i medlemstallet.
Til 2021 blev det indstillet at kontingentet skulle fastholdes. Der kalkuleres med færre medlemmer. Derudover er der en regulering på 2 procent i afregningen til generalsekretæren.
Budget 2021 havde hovedbestyrelsen tre ændringer til:
Hermed bliver det forventede underskud i 2021 på 32.401 kr.
Det reviderede budget 2020 blev godkendt som det forelå.
Budget 2021 blev godkendt med de nævnte ændringer.